Bilgisayar & İnternetNasıl YapılırSoru-Cevap

Pasaport Ücreti Nasıl Ödenir, Nasıl Taksitlendirilir? *2022

Pasaport ücretini internet ortamından ödeyebilir ve faizsiz taksitlendirebilirsiniz. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi sayesinde pasaport ücretinizi bilgisayardan veya mobil bir cihazdan kolay bir şekilde ödeyebilir ve anlatacağımız yöntemle vade farksız faizsiz taksitlendirerek bütçenizi koruyabilirsiniz. Pasaport için değerli kağıt bedeli ve harç olmak üzere iki kalem ücretin ödenmesi gerekmektedir.

Pasaport Ücreti Ödeme Adımları

İnteraktif Vergi Dairesinin bu bağlantısına bilgisayar veya mobil cihazdan ulaşınız.

ivd.gib.gov.tr/tvd_side

Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme ekranında “Pasaport Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” ve “Umuma Mahsus Pasaport Harcı Ödeme” bedellerini “ayrı ayrı” işlemlerle ödemeniz gerekiyor.

Not: Harçtan muaf olan vatandaşların harç ödemesi yapmasına gerek yoktur.

Ödeme ekranına TC kimlik, il ilçe bilgilerinin doğru bir şekilde girilmesi gerekiyor. Ödemeler doğrudan NVİ ekranına düşeceği için ayrıyeten bir makbuz, dekont ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır.

 

 

Pasaport Ücreti Faizsiz Nasıl Taksitlendirilir?

Ödeme ekranında Enpara Kredi Kartı bilgisi girerseniz tek çekim ödeme yaptıktan sonra işlemin provizyondan çıkmasını takiben harç ücretini 6 taksite ücretsiz ve faizsiz olarak bölebilirsiniz. Mevzuatın taksitlendirilmesine izin verdiği tüm harcamalarınızı Enpara internet şube üzerinden aylık 3 adet ve maksimum 3.000 TL’yi aşmamak üzere taksitlendirebilirsiniz. Aidatsız bir kredi kartı olan Enpara Kredi Kartı’nın “Sonradan Taksitlendirme” özelliği diğer bankalardan farklı olarak faiz ve masraf işletmeyen bir yapıdadır. (Sponsor yorum değil, editör görüşüdür) Enpara sonradan taksitlendirme ile ilgili aşağıdaki videomuzu takip edebilirsiniz. İşlemler değişse de sistemin çalışma mantığı aynıdır.

 

Pasaportum Gecikti Ne Yapmalıyım?

Her ne kadar NVİ (Nüfus ve Vatandaşlık İdaresi) sürecin 7 gün süreceğini ifade etse de gecikmeler yaşanabilmektedir. 8. gün olmasına rağmen basım öncesi onayda bekleyen pasaport başvurumuz için Alo 199’u arayarak aciliyet kaydı oluşturduk. Bunun üzerine 9. gün pasaportumuz basıldı ve 10. gün teslim aldık. Böylelikle aciliyet kaydı oluşturmanın doğrudan bir etki oluşturduğunu da deneyimlemiş olduk. Pasaportlar PTT aracılığıyla teslim edilmektedir. PTT, “Köy dağıtımına tabi tutarak” dağıtım süresini daha da uzatabildiğinden E-devlet üzerinden alacağınız takip koduyla gönderi takibi yapıp varış şubesine geldiğinde bizzat teslim almayı deneyebilirsiniz. Pasaportunuzla ilgili tüm süreçler e-devlet üzerinden takip edebilir durumdadır.

Pasaport Ücretleri Ne Kadar? *2022

Değerli Kağıt Bedeli: 225 TL

6 Aylık umuma mahsus (BORDO) pasaport harcı: 309,40 TL

1 Yıllık umuma mahsus (BORDO) pasaport harcı: 452,30


2 Yıllık umuma mahsus (BORDO) pasaport harcı: 738,40

3 Yıllık umuma mahsus (BORDO) pasaport harcı: 1049 TL

3+ Yıllık umuma mahsus (BORDO) pasaport harcı: 1478,30 TL

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu