Bilgisayar & İnternetBilgisayar Toplama Rehberi

Kullanmayacağınız şeye neden para ödeyesiniz? (FreeDos tavsiyesi)

FreeDos
FreeDos

Bilgisayar sahibi olmak isteyen arkadaşlarım tavsiye için yanıma geldiklerinde ilk söylediğim şeylerden birisi “İhtiyacına uygun bir sistem dizelim.” olmuştur. Nitekim hazır sistemlerde ya ihtiyacımızı karşılamayacak bir ürün alıyor yahut ihtiyaç fazlası bir ürüne oldukça fazla ücretler ödemek durumunda kalıyoruz. Fakat ne kadar söylesek de bu tavsiyelerimiz pek kâr etmiyor ve kullanıcı marka aşıklığının da tezahürüyle işini görmeyecek veya ihtiyacından fazlası bir yapıda ürünü satın alıyor.

Asıl mevzumuza girmeden evvel masaüstü bilgisayar almak isteyen arkadaşlara kendi sistemlerini kendilerinin oluşturmalarını bir kez daha tavsiye etmek istedim.

Gelelim asıl mevzumuza. Dizüstü bilgisayar almak isteyen arkadaşlarımızın oldukça fazla alternatifler karşısında aklı karışıyor. Bir yandan ihtiyaçlarını maksimum düzeyde karşılayacak bir ürüne sahip olmak isterken diğer yandan da bütçelerini de fazla yormak istemiyorlar. Bazen maddi durumları el vermeyince ya işlemciden ya ekran kartından feragat ederek bütçelerine daha uygun bir ürün bulmaya çalışıyorlar.

Fakat ben buradan dizüstü/masaüstü  alacak arkadaşlarımıza ısrarla sesleniyorum, hayalinizde ki bilgisayardan vazgeçmek yerine kullanmayacağınız kullanmayacağınız bir işletim sistemine para ödemekten vazgeçin!

“Ne demek istiyor bu adam?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen muamma duruma açıklık getireyim.

Malumunuz şu bizim müneccim(!) bilgisayar üreticilerimiz artık nereden biliyorsa neyi kullanacağımızı ürünlerini Windows 7,8 işletim sistemleri yüklü olarak satıyor. Gayet masum gibi görünen bu hadise bütçeniz açısından aslında pek de masum değil. Zira yüklü olan gelen o sistem size bedavaya gelmiyor ve yeni bilgisayarınızı alırken perde arkasında lisans ücreti de ödemiş oluyorsunuz.. Yani anlayacağınız Windows kullanmayacak olsanız da yahut elinizde lisanslı bir Windows olsa da fuzuli olarak lisans ücreti ödemek zorunda bırakılıyorsunuz. 

Peki bunun bir çözümü yok mu? Elbette var.

Çözüm Free Dos kelimesinde gizli. Pazarlamacılar veya bazı amatör yorumcular Free Dos yüklü ürünleri iraptan mahalsizmiş gibi takdim etmeye çalışsalarda profesyonel, nitelikli bir tüketici her zaman Free Dos ibaresi geçen ürünleri tercih eder. Bu sayede istediği ürünü 100-300 Tl(!) belkide daha fazla (rakamlar tahminidir) daha ucuza aldığı gibi hangi sistemi kullanacağına da kendisi karar verir! 

Bu nedenle almak istediğiniz ürünün Windows yüklü olanlarını elinizin tersiyle itip Free Dos olanlarını arayın. AVM’ler FreeDos ürünleri ekseriyetle barındırmazlar! İnternette güvenilir mağazalarda pek çok alternatif bulabilirsiniz. (sadecenotebook gibi.)

Free Dos ürünler tertemiz ulaşır sizlere. Tertemizden kastım sabit diskinin boş olması. Açtığınızda herhangi bir işletim sistemi olmadığı için siyah bir ekran karşılar sizi. (Telaş etmeyin) Kurmak istediğiniz sistemin diskini takın ve format atma şeklinde klişeleşmiş olan işlemi gerçekleştirin. Bilgisayarınız emrinize amadedir artık.

Aldığınız ürünün aynısının Windows yüklü sürümüyle fiyat karşılaştırması yaptığınızda aradaki farkı görünce elinizin #yorum kısmına gidip, bizlere teşekkür mesajı yazacağınızdan hiç şüphemiz yok.


Tabii bazı zevatlar “Hayırdır, korsana mı teşvik ediyorsun?” minvalinde eleştirileride bulunabilir. Öyle bir maksadı taşımadığım gayet bariz bir biçimde ortadadır. Lakin şu hususta unutulmasın ki “Vatandaşımın çıkarı, Microsoft’un çıkarından daha evladır benim için.”

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu