Advertorial

Nasır Tedavisi, Tırnak Kalınlaşması ve Daha Fazla Ayak Bakım Seçenekleri Beautyderm’de!

Nasır Tedavisi


Temel itibari ile deri sertleşmesi olarak bilinen nasır, sürtünme ve aşırı baskı sebebi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genel itibari ile ayağın belirli kısımlarında ortaya çıktığı bilinmektedir. Bunun temel nedeni ise dar ve yanlış ayakkabı tercih edilmesidir. Yanlış ayakkabı tercihi, ayakların düzenli olarak temizlenmemesi ve ayak bakımın düzenli olarak yapılmaması beraberinde tırnak kalınlaşması rahatsızlığını da getirmektedir. Nasır tedavisi ve tırnak kalınlaşması ile ilgili Beautyderm tarafından sunulmuş olan detaylı bilgiler ise haberin devamında yer aldığı gibidir.

Nasır Nedir, Neden Oluşur?

Nasır yalnızca ayakta çıktığı bilinen ancak ellerde de çeşitli nedenlere bağlı olarak görülmesi muhtemel olan bir deri rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık, temle itibari ile derinin kalınlaşması ve sertleşmesi sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Ayaklarda yanlış ayakkabı seçimi, ayakkabı numarasının yanlış bilinmesi gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan nasır, ellerde de ağır iş yapılması, sürekli baskı ve sürtünmenin var olması gibi nedenler sonucunda görülmektedir. Nasırın ortaya çıkmasına neden olan unsurlar ise aşağıda verildiği gibidir:

  • Yanlış ayakkabı seçimi, ayaklarda oluşan nasırın en temel nedenidir. Bilindiği üzere taraklı ve normal olmak üzere başlıca iki ayak türü vardır. Bu sebeple ayakkabı seçimi yapılırken ayak yapısı dikkate alınmalıdır. Küçük parmaklarda ya da baş parmakların kenarında nasır oluşmasının en temel nedeni, ayak yapısı dikkate alınmayarak seçilen ayakkabılardır.
  • Ayağın veya elin sürekli olarak aynı yerden baskı görmesi, darbe alması. Aslında bütün nasır oluşumlarının altında yatan nedenin bu olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü temel itibari ile bakıldığında yanlış ayakkabı seçimi de, ağır iş koşulları da insanı sürekli olarak aynı bölgeye uygulanan basınç unsuruna getirmektedir. Bu sebeple nasırın temel oluşum nedeni budur. Vücut, sürekli aynı yere darbe almaya başlarsa bir süre sonra o yerde bir sorun olduğu algısına kapılır. Sorunun yarattığı etkinin boyutu büyümesin diye de savunma mekanizmasını devreye sokar. Bu savunma mekanizması sonucunda ise nasır ortaya çıkmaktadır. Yani nasır, vücudun kendisini korumak amacı ile ürettiği mekanizmanın bir sonucudur.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Bir bölgede nasır ortaya çıktığı zaman gözlemlenen bazı belirtiler vardır. Söz konusu belirtiler aşağıda verildiği gibidir.

  • Nasırın oluşmaya başladığı bölgede bir sertlik olması, yumuşak derinin yerini kabuksu bir yapıya bırakması muhtemeldir. Ancak bu sert ve kabuksu yapıya ek bir de şişlik görülmektedir. Çoğu kişinin nasırı bu şişlik ile fark edip nasır tedavisi için arayışa girmeye öyle başladığını söylemek dahi mümkündür.
  • Nasırın oluştuğu bölgedeki pembemsi, canlı doku yerini daha soluk bir renge bırakmaktadır. Bu bağlamda nasırın bir diğer belirtisinin renk değişimi olduğunu söylemek mümkündür.
  • Nasırın en belirgin göstergesi ise ağrıdır. Sertlik olan bir bölgede ağrının da olması, o bölgede nasır oluştuğunun göstergesidir.

Nasır Tedavisi ve Tırnak Kalınlaşması

Nasır tedavisinin ameliyatlı ve ameliyatsız yapılması mümkündür. Ancak son zamanlarda ameliyatsız olanın rövanşta olduğu da bilinmektedir. Bunun temel nedeni ise daha kolay ve daha az ağrılı olmasıdır.

Tırnak Kalınlaşması

Genellikle ayakta meydana gelen sorunlardan bir diğeri ise tırnak kalınlaşmasıdır. Bu sorunun çözümü ise tırnak bakımından, temizliğinden geçmektedir.  Bu sebeple tırnak bakımı da cilt bakımı gibi uzmanlık isteyen bir durumdur.

Daha sağlıklı, sorunlardan arınmış bir cilt ve ayak yapısı isteyen kişilerin nasır tedavisi ve tırnak kalınlaşması tedavisi ile ilgili arayışlara girmesi muhtemeldir. Bu bağlamda hizmet sunan en bilindik firma ise Beautyderm’dir.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu