Bilgisayar & İnternetİnceleme

Sim Kilidi Kırdığını İddia Eden Siteler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Sadece belirli operatörlerin çalışabileceği şekilde yapılandırılmış (sim lock) telefonların kilidini kaldırmayı vaad eden web siteleri gerçekten işe yarıyor mu? Bizzat deneyimledik ve detayları sizler için paylaştık.


Sadece belirli bir ülkede belirli bir GSM operatörünü çalıştıracak şekilde yapılandırılmış cep telefonları çoğu kullanıcının korkulu rüyası olabiliyor. Bu tip telefonlara desteklenen GSM hattının dışında bir sim kart takıldığı zaman “ŞEBEKE YOK” uyarı mesajı çıkıyor ve sim kilidinin açılması için şifre girilmesi istenebiliyor. Bu vesileyle belirtelim ki cep telefonu satın alırken UNLOCKED (kilidi açılmış) ibaresi bulunan cihazları tercih etmek büyük önem taşıyor. Sim kilidine sahip cihazları tüm operatörlerde kullanabilmek için uygulanan belli başlı yöntemler mevcut. Bunların başında USB bağlantısıyla cihaz yazılımına müdahale etmek geliyor ki başarıya ulaşmak her zaman mümkün değil. Diğer bir yöntem ise sim kilidi koyan operatöre ulaşarak (Contact US bağlantıları kullanarak) talebi yazılı olarak iletmek. Bu yöntemde de ne yazık ki %100 olumlu dönüş yapılır demek oldukça güç. Hal böyle olunca arama motorlarında “sim unlocker” gibi ifadeleri aratarak çözüm bulmaya çalışan kullanıcıların ilk güzergahı ücreti mukabilinde cihazların sim kilidinin açılabileceğini iddia eden web siteler oluyor. Cihaz marka-model bilgisi ve IMEI numarası girdikten sonra kullanıcılardan ödeme yapmasını talep eden bu tür web sitelerin “scam” olduğuna dair çok sayıda görüş mevcut. Gerçekten çalışıp çalışmadığını bizzat gözlemlemek adına diğerlerine göre nispeten daha iyi bir Trustpilot derecesine sahip olan sim-unlock.net üzerinden bir sipariş oluşturduk. 

Beklentimizin aksine 3-4 saat içerisinde mail kutumuza kilidin açıldığına dair bir mesaj geldi.  Gönderilen kodu telefona girdiğimizde ise cihazımız sorunsuz sinyal vermeye başladı ve sim kilidi kalkmış oldu. Her işlemin böyle mutlu sonla biteceğini söylemek elbette mümkün değil elbette. Uzmanlar sim kilit kodunun imei numarası baz alınarak oluşturulan bir algoritma çerçevesinde meydana geldiğini ve bu sistemlerin bu şifreleri rahatlıkla aşabildiğini ifade ediyor.

 

Not: Yazımız bir gözlemin aktarılması gayesini taşımakta olup, kesinlikle tavsiye içermemektedir!

İşlem için 9 € ödenmiştir.

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ne yazık ki piyasa dolandırıcı kaynıyor, ortamda dolandırmaya ve dolandırılmaya oldukça müsait. Adamlar site açıyor, sahte yorumlarla da memnun müşteriler görüntüsü veriliyor. Siteye baktım adres doğruysa iletişim sayfasında çin yazıyor. Çinlilerin yapamayacağı şey yok sanırım :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu