Bilgisayar & İnternetBilhos YazılımNasıl Yapılır

Tapu Pay/Payda Hesaplama Uygulamamız Yayında!

Tapudalarda yer alan ve pek çok kişinin merak ettiği “pay / payda” değerlerinin ne anlama geldiği konusunda küçük bilgilendirme yapmak hem de bu merakınızı gidermek üzere kodladığımız programımızı sizlere sunmak istedik.

Pay / Payda Nedir? Metrekare Hesabı Nasıl Yapılır?

Bir gayrimenkul üzerinde tek hak sahibi sizseniz tapudaki hisse bilgisi çok da kafanızı karıştırmıyor. Fakat hak sahibinin birden çok olduğu durumlarda kime ne kadar yer düştüğü konusunda çoğu kişi sürüncemede kalabiliyor. Öyle ki birden çok kişinin hak sahibi olduğu bir gayrimenkul üzerinde kimin ne kadarlık bir alana sahip olduğunu gösteren pay/payda değerlerinin kaç metrekareyi ifade ettiği konusunda çoğu hak sahibinin kafasının karışık olduğunu görüyoruz.

Hesaplama aslında çok basit. Tapuda yer alan arsa yüz ölçümü değerini paydaya bölüp pay ile çarparak ne kadarlık bir alana sahip olduğumuzu bulabiliriz. Örneğin 500 metrekarelik bir arsada tapuda bize dülen pay 1000/10000 görünüyorsa bu durumda bize düşen alanı 500 /10 X 1 formülüyle bulabiliriz. (50 metrekare)

Daha pratik bir şekilde hesaplama yapmak isteyenler için ise basit ve sade bir uygulama geliştirdik.


Arsa Pay/Payda Hesaplama
Arsa Pay/Payda Hesaplama
Üretici: SoftwareS
Fiyatı: Ücretsiz
  • Arsa Pay/Payda Hesaplama Screenshot
  • Arsa Pay/Payda Hesaplama Screenshot

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu