Bilgisayar & İnternet

TC Kimlik Kartına E-İmza Yüklemesi ve Kullanımı * 2022

Yeni tip kimlik kartlarına ıslak imza ile eş değer olan e-imza yüklemesi nasıl yapılır ve kullanılır? Cevabı yazımızda.

5070 sayılı kanun kapsamında e-imza, ıslak imza ile yasal manada eşdeğer olan ve “inkar edilememe” özelliği taşıyan bir hizmettir. Yeni tip kimlik kartlarında bulunan çiplere veri konumlandırma işleminin başlamasını takiben e-imza adı verilen nitelikli elektronik sertifikaların kimlik kartına taşınabilmesi de mümkün oldu. E-imza, internet üzerinden dava açmak (hukuk & idari davalar) ve abonelik başlatmak gibi pek çok işlemi internet üzerinden yapabilme imkanı sağlıyor.

Kimlik Kartına E-imza Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle www.nvi.gov.tr/e-imza adresine gidip hizmet sağlayıcılarının bir tanesinden ön başvuru yapmak gerekiyor. Ön başvuru işlemi internet üzerinden yapılıyor ve 50 TL ücreti bulunmakta.

kimlik kartı e-imza

Ön başvurudan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasına belirtilen nüfus müdürlüklerinin herhangi birisine giderek (ikametinizde olması şart değil) nüfusmatik cihazlarına ulaşmanız gerekiyor.

Nüfusmatik cihazları ile pek çok işlemi sıra numarası beklemeden kendiniz halledebilirsiniz. Kimlik kartınız ve kimlik kartınızın şifresi yanınızda olmalıdır.


Kimlik kartınızı doğru bir şekilde nüfusmatik cihazına takmalı ve ilgili ekranda E-imza Yükleme ifadesine dokunmalısınız.

Sistem kimliğinizi doğrulayabilmek adına öncelikle parmak izinizi okutmanızı ve ardından kimlik kartı şifrenizi girmenizi isteyecektir. İlgili alanlara geçerli bir e-posta adresi ve telefon numarası da girmeniz gerekecektir. Yükleme esnasında gelecek doğrulama kodunuzu sorunsuz alabilmek için geçerli bir cep telefonu numarası bilgisi girdiğinizden emin olmanız gerekli. İşlemin başarıyla tamamlandığını gösteren mesajla birlikte kimlik kartına e-imza (NES) yükleme işlemi de tamamlanmış olacak. Bu esnada belirlediğiniz şifreniz kimlik kartı şifrenizden bağımsızdır ve unutmamanız gereklidir.

Kimlik kartınızı bilgisayarınıza takabilmek adına bir akıllı kart okuyucuya ihtiyacınız var. Bu videomuzda ve içeriğimizde işlemin detaylarını sizler için anlatmıştık.Deneme imzamızı atabilmek için UYAP Editör programına da ihtiyacımız var.

 

UYAP Editör programında örnek bir doküman hazırlayıp kaydettikten sonra İmzala tuşuna basmanız yeterli. Kimlik kartınız devreye girecek ve nüfusmatik üzerinde oluşturduğunuz şifrenizi (PIN) tuşlamanız istenecektir. İşlem tamamlandıktan sonra evrakın sağ yanında beliren kırmızı işaret simgesinden de anlaşılacağı üzere e-imzanız sorunsuz çalışıyor demektedir. 1 yıl boyunca pek çok işleminizi kimlik kartınızla yapabileceksiniz. İşlemin detaylarını hazırladığımız video üzerinde de takip edebilisiniz.

 

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. E-imza oluşturma ve yükleme konusunda gerçekten detaylı bir bilgiye ihtiyacım vardı e-imza ücretide makul bi fiyat bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu