AdvertorialBilgisayar & İnternet

Ücretsiz Avukat Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde, düşük gelirli vatandaşlara veya mağdur durumda olan kişilere ücretsiz hukuki yardım sağlayan bir program bulunmaktadır. Bu program, “Adli Yardım” olarak adlandırılır. Adli Yardım, yasal olarak kabul edilebilir bir nedeni olan kişilere, mahkeme masraflarını karşılamada ve avukat ücretlerini ödemede yardımcı olur. Boşanma davaları da adli yardım kapsamına girebilir.


 

Ancak adli yardım başvurusu yapmadan önce belirli kriterlere ve gelir sınırlarına uygun olduğunuzu belirlemek için yerel bir adli yardım bürosu veya avukat ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bu kuruluşlar başvurunuzu değerlendirecek ve uygun görülen durumlarda size ücretsiz hukuki yardım sağlayacaktır. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar bu adli yardımdan faydalanmak için maddi durumlarını belirten bazı belgeleri ilgili kuruma sunmak zorundadır. Uygun görülmesi durumunda adli yardım desteği kişiye verilir. Fakat bir avukat ataması yapılamamaktadır. Sadece sizin tutacağınız avukatın ücretinin bir kısmını veya tamamını öder. Boşanma davalarında da boşanma avukatı için adli yardım talebinde bulunulabilir. Örneğin Bursa ilinde açılacak olan bir boşanma davası için yardım aldığınız Bursa boşanma avukatının ücreti bu adli yardım aracılığı ile ödenebilir.

Adli Yardım hakkında daha fazla bilgi almak ve başvuruda bulunmak için yerel adalet bakanlığı veya ilgili adli yardım büroları ile iletişime geçmeniz önemlidir. Unutmayın ki adli yardımın sağlanma koşulları ve kapsamı zaman içinde değişebilir, bu nedenle güncel bilgilere ulaşmak için ilgili kurumlarla iletişime geçmek önemlidir. İlinizde bulunan adliye saraylarına giderek konu hakkında daha detaylı bilgi almak en doğrusu olacaktır. Adli yardımın miktarı yardımı sağlayan kurum veya kuruluşa göre farklılık gösterebilir. Adli yardıma konu olacak dava herhangi bir dava olabilir. Fakat öncelik davanın önemine göre değişmektedir. Örneğin bir miras davası için adli yardım almanız çok mümkün değildir. Fakat boşanma veya ceza davaları için adli yardım almanız çok daha kolay olacaktır. Daha detaylı bilgi almak Uluç Hukuk Avukat ve Hukuki Danışmalık Bürosunu ziyaret ediniz

Bilgisayar ve İnternet Dünyasına Dair Her Türlü Soru veya Sorununuzu Soru Sor sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanacaktır.

Editör fotoğrafı

Editör

İletişim Fakültesi mezunu, dijital içerik üreticisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu